MI IS AZ A “TOKLÁSZ”
A séták és kinti viháncolások elrontója.. mi más lenne ez a fránya toklász. Kezdjünk néhány fontos tudnivalóval, mit is érdemes tudni ezzel kapcsolatban minden okosgazdi számára. A toklász nem más,mint a gyomnövények kategóriájába tartozó egérárpa (Latinul:Hordeum murinum) megszáradt, széteső kalászának egy darabkája. A fű kaszálása után a kiszáradt növény termése megszárad, majd lehullik, melyet úton-útfélen látni július-augusztusban. Na ez az, ami kiemelt veszélyforrást jelent kedvenceinkre nézve.
A nyár legfőbb veszélyforrása: a toklász
A toklász apró szálai érdes felületűek, egyirányba álló, apró tüskék borítják, ennél fogva ha valamibe beleakad egy ilyen szálacska, csak előre képes hatolni, mint egy horog, visszafelé nem. E tulajdonsága sok bosszúságot okozhat a kutyák, macskák gazdáinak, leggyakrabban a hosszabb szőrű kutyák érintettek, valamint a lógó fülű fajták, például a spánielek, de hosszú, tömött szőrű kutyák (pl.: puli) szőre alatt vándorolva akár a has, hát bőrébe is „fúrhat” járatokat.
MIT TEHETÜNK HA TOKLÁSZT TALÁLUNK ?
A séták alkalmával a fűből alattomosan a szőr
zetbe, mancsok közé ékelődő toklászok rendkívül nagy gondot jelenthetnek. Éles, tűszerű elülső részükkel képesek a bőrbe furakodni és a bőr alatt haladva komoly szövetroncsolást, szövetkárosodást okozhatnak.
Leginkább veszélyeztetett terület a lábujjak közötti rész. Ha már beékelődött, akkor Kedvenced a lábujjak között egy kipirosodott, sokszor váladékozó duzzanatot fedezhetsz fel, amit a fájdalom miatt folyamatosan nyalogat. A lábujjak közé jutott toklász egyre mélyebbre hatolva súlyos helyi, gennyes gyulladást okoz és jellegzetes fényes felszínű, piros-bordó csomót láthatunk a befúródás helyén.
Ezt a területet Kedvenced szüntelenül nyalja és a toklász egyre mélyebbre jut. Az ilyenkor látható gennyes váladékkal telt csomó egy idő után felfakad és úgynevezett sipolyjárat alakul ki. Szerencsés esetben a toklász ezen a járaton át eltávolítható. Amennyiben nem sikerül, dunsztkötést helyezünk a lábra, mely legtöbb esetben segíti a toklász kilökődését.
Ha beigazolódik a toklász ténye és a dunsztkötés sem hozott eredményt, akkor az egyetlen megoldás a sebészi úton történő duzzanat megnyitása, a terület alapos átvizsgálása az ún. idegentest-fogóval, amivel az állatorvos megkeresi, lokalizálja és eltávolítja a toklászt.
Fotó: Klapka Állategészségügyi Központ
HOL TALÁLHATSZ MÉG, HA AZ FENT EMLÍTETT HELYEKEN NEM LÁTTÁL TOKLÁSZT, DE ERŐS A GYANÚD?
Hiszed vagy sem, a toklászok nemcsak a bőr alá, hanem a testnyílásokba is befurakodhatnak. Leggyakrabban a hallójáratba jutnak be, ahol a legtöbb esetben gyulladást okoz, de nagy eséllyes veszélyeztetheti a dobhártya épségét is, így ha a toklász nem kerül hamar eltávolításra, meg is süketülhet Kedvenced.
Miről ismerheted fel, vagy gyanakodhatsz, hogy a fülében idegentest, pl toklász lehet?
- Kedvenced a séta után kényszeresen rázza a fejét,
- Tipikusan az egyik oldalra dönti a fejét.
- Ha fülét a padlóra, szőnyegre nyomja és tolja magát, dörzsöli
- Ha a fülhöz érve hirtelen felnyüszít, elhúzza magát, esetleg odakap.
- Ha folyamatosan vakarja is, a fenti tünetekkel együtt.
Amennyiben ezeket tapasztalod, igen nagy a valószínűsége, hogy toklásszal kell megküzdened.
Természetesen egy “sima” fülgyulladásnál is hasonló tüneteket tapasztalhatsz, ezért ilyen esetben MINDIG keresd fel az állatorvost, aki egy speciális műszerrel át tudja vizsgálni a hallójáratot és megállapíthatja, hogy toklász, vagy más esetleg más a probléma gyökere. A toklászt a fülből minél hamarabb el kell távolítani, hogy csökkentsük a hallójárat és a dobhártya sérülésének esélyét. Sok esetben csak bódításban lehet a fülben lévő toklász eltávolítani, mivel a Kedvencednek ez fájdalmas, és hiába maga az eminencia, nagyon ellenkezni fog, ami megnövelné a kockázatát annak, hogy megsérüljön a dobhártya.
Mindenképpen megemlítendő, hogy a fűben történő szimatolás közben a toklász az orrjáratba is bejuthat. Ilyenkor hirtelen fellépő, szinte csillapíthatatlan prüszkölés, tüsszögés, orrdörzsölés következik, Mivel a toklász nem tud kijönni, megindul a test természetes reakciója az eltávolításra, és orrváladék kezd el folyni abból az orrjáratból, amiben a toklász van.
Az ezzel kapcsolatos vizsgálatok és az ide jutó toklászok eltávolítása kicsit nehézkes, de egy egy vékony endoszkóppal, ha időben történik a beavatkozás gyorsan ki lehet venni. Az állatorovos ezt szintén bódításban végzi.
Ritkább esetben a szem és az ivarszervek nyílásain át is bejuthat a toklász sajnos. A szemhéjak alá jutott toklász esetében hirtelen hunyorgás, kötőhártya duzzanat és kipirosodás, könnyezés, valamint folyamatos szemdörzsölés lesz majd amit látsz. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a lehető leggyorsabban eltávolítsák, hiszen az éles, szúrós toklászrészek komoly sérülést okozhatnak a szaruhártyán.
MIT TEHETSZ ELLENE?
Sajnos a toklászt teljes biztonsággal elkerülni lehetetlen, viszont minél hamarabb fedezed fel, annál kisebb az esély, hogy hosszas és fájdalmas következményei legyenek és annél nagyobb az esély, hogy további sérülések nélkül eltávolítsa a doki.
Fontos, hogy séta után mindenképpen vizsgáld át (fésüld át) kedvenced bundáját, extra figyelmet fordítva a lábujjak és a talppárnák közötti területekre, hallójáratokra szem és nemiszervek környékére.
Hosszabb szőrű fajták esetében mindenképpen ajánlatos ezekről a területekről a szőr kinyírása, mivel a rövidebb szőrben kisebb az esély a toklász megkapaszkodására. Hosszabb fülű kutyák esetén a fül belső oldaláról, valamint a fül környékéről is ajánlott a szőrnyírás, ezáltal a fül is jobban szellőzik.
Mindezek ellenére nem kell lemondaod a természetben eltöltött időről, amennyiben odafigyelsz a problémára és baj esetén lehetőleg azonnal állatorvoshoz fordulsz.