Hogyan válasszunk tudatosan etetőtálat?
Ó, hogy mi mennyi mindent kipróbáltunk Rustynál.. Te jó ég! 😀
Na de kezdjük az elején.. 🙂
Az etető és itatótálak sajnos nem örök életre szólnak. Ráadásul, ha Kedvenced kölyök kora óta Veled van, akkor bizony Te is vehettél jó pár darabot.
Egyrészt, mert “fogyóeszköz”, tehát elhasználódik, elkopik, eltörik, stb.
Másrészt pedig, ahogy nő a kis csibész, úgy kell venni egyre nagyobb és nagyobb méretűt belőle, hiszen a napi kaja adagja is felfelé változik.
Ha azt gondolnád, hogy mindegy, miből eszik a kutya vagy macska, akkor bizony most figyelj! 🙂
Na, nézzük is milyen fajta étkészletek vannak Nekik:
1: Rozsdamentes acél etető és itatótálak
Előnye: A rozsdamentes acél etetőtál rendkívül strapabíró, könnyen tudod tisztítani, olcsó, gyakorlatilag bármelyik ilyen boltban egyből tudsz venni. A legtöbbnek az alján található egy gumigyűrű aminek köszönhetően nehezebben borítja fel, vagy tolja arrébb egy kutya.
Hátránya: A méreteken kívül sok variációja nem létezik, se színben, se formában. Számunkra a legnagyobb hátránya az volt, hogy iszonyat hamar lett vízköves, és minden víznek vagy kajának egy idő után egy büdös fém íze/szaga volt. Fúj. Azoknál, amin gumigyűrű van, nagyon kell figyelni, hogy ne maradjon előttük, mert ha pl egyedül van otthon, szétrághatja, lenyelheti, mehettek is a dokihoz.. Szóval én ezt nem ajánlom. 🙁
2: Műanyag etető és itatótálak
Előnye: Nagyon sok féle méretben, színben és formában kaphatók, könnyen tudod tisztítani, olcsók, nehezen lehet eltörni.
Hátránya: A kutya vagy cica összerágcsálhatja. Szokásuk ugye tisztára nyalni a tálakat ezáltal pedig jó eséllyel telepednek meg rajtuk a különféle baktériumok is. Ezt pedig csak vegyszerrel lehet lemosni róluk. Nagy hátrányuk még, hogy rendkívül környezetszennyezőek. Tehát, ha mégis emelett döntesz, akkor keress olyat, amit újrahasznosított műanyagból készítettek és ha elhasználódott, akkor szelektíven kezeld, hogy végül újra tudják hasznosítani őket.
3: Kerámia etető és itatótálak
Előnye: A kerámia tálak mázas felületüknek köszönhetően szintén könnyen tisztíthatók, sokféle méretben, színben és formában kaphatók, nagyon sok egyediek és igényes változatuk van. A baktériumok is nehezebben telepszenek meg rajtuk.
Hátránya: Én annyi hátrányát véltem felfedezni, hogy könnyen törnek sajnos és valamivel drágábbak, mint a fém és a műanyag társaik. De szerintem jó befektetés!
4: Félautómata és automata etető és itatótálak
Ezeknek is 2 féle verziója van.
1: Félautomata
Egy műanyag tárólóedény kerül rögzítésre a tálkához, amibe betöltöd az ételt és italt, ami folyamatosan adagolja, ha csökken a mennyisége.
Előnye: háááát.. Maximum a víznél van, hogy folyamatosan legyen megfelelő mennyiség előtte.
Hátránya: Kajánál, mivel addig pótolja a tápot, amíg a tartályban van, nem tudod kontrollálni mennyit fog enni a kutya vagy a cica.
Ráadásul műanyag az egész, ami ugyebár nem túl jó a Bolygónknak sem.
2: Teljesen automatizált rendszerek
Általában egybe van építve a tároló és a tál is, 2 fakkra osztva, külön a kajának és külön a víznek. Elektromosak, amik vagy hálózatról, vagy elemről működtethetőek. Van rajtuk időzítő és sok esetben reteszes zár is, ami kinyílik, megtölti és bizonyis idő elteltével bezáródik.
Előnye: tényleg teljesen automatizált, kényelmes.
Hátránya: ha hálózatról megy, és a kutya szeret rágcsálni, a kábelt megbabrálva áramütést is szenvedhet. Ha úgy dönt, hogy nekiront az egésznek, akkor a tartályban lévő teljes táplálékot betermelheti, ami nem túl jó hír. Másik eset, ha éppen nincs kedve enni, de az autómatika becsukja a tál fedelét, akkor Kedvenced hoppon és kaja nélkül marad.
Másik nagy hátránya még, hogy elég drágák az ilyen berendezések.
5: Megemelt etető és itatótál, avagy az állványos szitéma.
A fa, fém vagy műanyag állványon álló két tál( kajás és vizes) kombinációjából áll. A tálkák anyaga fém,műanyag vagy kerámia.
Változatos méretének köszönhetően a kisebb testőtől egészen nagyobb testű kutyákon át, mindenki számára megtalálhatjuk az idális méretet.
Előnye: Mivel 5-10, de akár 20 centivel is meg van emelve, a Kedvenced feje nem lóg, nem fog annyira habzsolni, és sokkal biztonságosabb, kényelmesebb az étkezés. Az emésztési problémák kockázata jelentősen csökken. Ha a fal mellé helyezed az etetőt, akkor a felborulástól is megóvod.
Hátránya: Nem a legolcsóbb kategóra, és ha a kerámiát választod, akkor akár elmosás közben el is törheted.
BÓNUSZ: A szuper utazótál
Szerintem egy nagyszerű találmány! Egy ilyen tálból pofon egyszerűen megetethetjük vagy itathatjuk a kutyát és cicát a kirándulásokon, a parkban, kutyafuttatóban, autóban, vagy a nyaralás alatt. Az általában szilikonból készült, összecsukható, és praktikus tartó is jár hozzájuk általában. Ha Kedvenced gyakran veletek tart az utazások során, érdemes beruháznod egy utazó etetőtálba, hiszen nem kerül sokba.
Végszó:
Rustnál a legjobban az emelt etető és itató tál kombinációja jött be, kerámia tálakkal. Évente szoktuk cserélni, szerintem totál megéri.
Mi ennél a szuper dizájnú emelt etető és itatótálnél tettük le a voksunkat: