Nagyon sok csoportban olvastam, hogy adható-e ilyen tartalmú étel kutyáknak, lesz-e baja tőle. Olvastam olyat is, hogy nagyon nagy baj történt… Tegyük most tisztába ezt a dolgot, mert úgy érzem fontos.
Mi is az a nyírfacukor? ( Xylit,Xylitol). A xilit egy cukorhelyettesítő, amely számos ételben és termékben megtalálható. Ha bár az emberek számára nem jelent problémát, a xilit rendkívül mérgező a kutyák számára.
Már kis mennyiségű xilit is hipoglikémiát (alacsony vércukorszintet), görcsrohamokat, májelégtelenséget vagy akár halált okozhat kutyáknál! Minél nagyobb a bevitt dózis, annál nagyobb a májelégtelenség szövődményeinek kockázata.
Hipoglikémia kialakuláshoz 0,15 gramm/ testtömeg kg nyírfacukor felvétele elegendő, tehát egy tíz kilogrammos, pl. westie méretű kutyának mindössze 1,5 gramm (=kb. fél kávéskanálnyi), egy 40 kg körüli német juhászkutyának 6 gramm (kb. másfél kávéskanálnyi).
A májkárosodás kialakulásához 1,4-20 gramm/ testtömeg kg közötti adagokat írtak le a különböző kutatások, azaz egy westie méretű kutyának 14-20 gramm (= kb. 1 evőkanál-negyed kg) között változott ez az érték, egy 40 kg körüli német juhászkutyának 50-800 gramm (3 evőkanál-1 kg) körül. Bár azt is megfigyelték, hogy a felvett xilitol mennyiség nincs egyértelmű arányban a túlélési esélyekkel, mert a szervezet egyedi reakciója jelentősen különböző lehet.
Tehát ma arról akarok írni Nektek, hogy miért káros a xilit a kutyádnak, és mit kell tenned, ha véletlenül megette.
A xilit népszerűsége drámai módon megnőtt az elmúlt években. A gyártók általában nyírfákból, kukoricaszálból, keményfából és más növényi anyagokból nyerik ki a xilitet. Ezután fehér porrá őrlik vagy kristályosítják, amely így cukornak tűnik és íze is megegyezik. Körülbelül olyan édes, mint a répacukor, de a kalóriáknak csak kétharmadát tartalmazza.
Mivel a xilit egyre népszerűbb és egyre több ételben van, mindannyiunknak ébernek kell lennünk és mindig vizsgáljuk meg a csomagolásnál az összetevőket.
A legtöbb kutya étvágygerjesztőnek találja ezeket az ételeket az édes és különleges íz miatt, és képesek ninja módon is megszerezni, ellopni a kaját, csak hogy befalhassák. Ezért kell mindig résen lenni.
Nézzük, mikben található meg a Nyírfacukor?
- Instant porok
- Köhögés elleni szirupok
- Instant kávé
- Ketchup, Majonéz, Mustár
- Különböző szószok és öntetek ( pl BBQ)
- Vitaminok
- Csokoládé
- Édességek,kekszek, sütik
- Mogyoróvaj, Mogyorókrém
- Lekvár, palacsintaszirup
- Puding, szuflé, stb
- Ivólevek és üdítők
- Fogkrémek
- Fagylaltok és jégkrémek
Miért káros a xilit a kutyájának?
A xilit stimulálja az inzulin felszabadulását a hasnyálmirigyből. De a kutyáknál ez másképpen működik.
Amikor a kutya valami olyat eszik eszik, amely xilitet tartalmaz, az gyorsan fel is szívódik a véráramba. Ez erőteljes inzulin felszabadulást eredményez a hasnyálmirigyből. Az inzulin ezen gyors felszabadulása a vércukorszint rendkívül gyors csökkenését okozza, ami hipoglikémiát eredményez. És az elfogyasztás után 10-60 percen belül megtörténhet. Ha nem kap gyors ellátást, akkor a hipoglikémia legtöbbször életveszélyes és halálos is lehet.
És ami a legrosszabb … nincs ellenszere a xilit-mérgezésnek.
Jó esélyei vannak Kutyádnak, ha a tünetek kialakulása előtt tudod kezelni a helyzetet. Jó esélyei vannak azoknak a kutyáknak is, akiknél komplikációmentesen zajlik le a hypoglykaemia, amely gyorsan a visszájára fordul.
Viszont ha májelégtelenség vagy vérzési rendellenesség alakul ki, a kilátások általában nagatívak. A legtöbb kutya, akinek májproblémái is vannak nem fogja túlélni.
A xilit-mérgezés tünetei kutyáknál:
A kutyák xilit-mérgezésének jelei a következők:
- Hányás
- Hasmenés
- Letargia
- Levertség
- Gyengeség
- Ataxia
- A koordináció elvesztése
- Rohamok
- Izomremegés
- Görcsök
Ha májkárosodás is létrejön, ennek tünetei lehetnek a sárgaság, hányás, hasmenés, véralvadási zavar következtében véraláfutás, vagy egyéb jellegű pl. pontszerű bevérzések a bőrön. Az emésztő rendszerben is kialakulhatnak vérzések, és vérhányás, fekete széklet fordulhat elő. Előrehaladott esetben erős levertség, tompultság, kóma alakul ki.
A vérvizsgálati leletben is eltérések mutatkozhatnak, a vércukor szint, egyes ionok alacsonyak, míg bizonyos májenzim értékek (pl. az ún. ALT) jelentősen emelkedhetnek, bizonyos esetekben hasi ultrahang vizsgálattal májmegnagyobbodás és elfajulás mutatható ki.
Hipoglikémia esetén fontos elkülöníteni a nyírfacukor mérgezést más, belszervi betegségektől, amelyek a vércukor szint csökkenését okozzák, mint pl. inzulin termeléssel járó hasnyálmirigy daganat (ún. inzulinóma), mellékvese betegség, májdaganat, vérmérgezés (szepszis).
Májelégtelenséggel és hasonló tünetekkel járhat a hősokk („hőguta”), bizonyos gyógyszermérgezések, mint pl. paracetamol mérgezés (ez a Panadol, Rubophen hatóanyaga) és egyes fertőzések is.
Mit tehetsz ha megtörtént a baj?
A xilitol nagyon hamar felszívódik, így gyógyszeres hánytatásnak csak 30-60 percen belül van értelme. Ha a észlelted a befalást, akkor azonnal célszerű állatorvoshoz fordulnod, ahol mihamarabb el kell végezni a hánytatást.
Erre csak az elején van lehetőséged, mert később a hánytatás is csak ronthat a helyzeten, ha kibillenti az elektrolit háztartást.
Aktív szénnel a felmérések szerint nem lehetett megkötni a méreganyagot.
A betegeknek infúziós terápiára, kálium kiegészítésre, intravénás glükóz adagolásra van szüksége, valamint támogató terápiát kell igénybe venni (hányáscsillapítás, savlekötők, véralvadás elősegítése, vitaminok, májtámogató készítmények.)
Amennyiben az állat szervezete reagál a kezelésre, akkor a javulás átlagosan 5-7 nap alatt lép fel, de még hosszabb ideig májtámogató diéta és gyógyszeres kezelés szükséges.
Szóval egy szónak is 100 a vége, NAGYON FIGYELJ ÉS MINDIG NÉZD MEG MIT ADSZ NEKI!